Uchodźcy w Polsce i na świecie

Uchodźcy w Polsce i na świecie

W ciągu ostatniej dekady globalna populacja uchodźców zwiększyła się ponad dwukrotnie. Według danych UNHCR ponad 84 miliony ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wśród nich jest ponad 26,6 miliona uchodźców, co stanowi rekordowo wysoką liczbę. 68% uchodźców na świecie pochodzi z zaledwie 5 krajów.

Odkąd w zeszłym roku zaczęliśmy śledzić największe kryzysy uchodźcze na świecie, liczba osób przymusowo wysiedlonych na całym globie wciąż rośnie w alarmującym tempie. W tym artykule skupimy się na uchodźcach i wyszczególnimy ich według krajów pochodzenia.

Syria

W następstwie trwającego od 10 lat kryzysu syryjskiego ponad 25% całej światowej populacji uchodźców stanowi część globalnej diaspory. W 2021 roku 6,7 miliona Syryjczyków szukało schronienia, głównie w kilku krajach takich jak:

  • Liban;
  • Jordania;
  • Irak;
  • Egipt;
  • Turcja.

W Libanie nie ma formalnych obozów, co sprawia, że ponad milion Syryjczyków mieszka w często przepełnionych schroniskach tymczasowych. Liczba Syryjczyków przesiedlonych w obrębie własnego kraju dorównuje liczbie uchodźców — konflikty zmusiły ponad 6,6 mln osób do opuszczenia swoich domów i przesiedlenia się. 2,98 miliona wciąż pozostaje na terenach trudno dostępnych i oblężonych.

Ukraina

W ciągu niespełna miesiąca kryzys w Ukrainie sprawił, że kraj ten stał się drugim co do wielkości krajem pochodzenia uchodźców na świecie. Do 25 kwietnia 2022 r. ponad 5,2 mln Ukraińców uciekło z kraju, z czego prawie 3 mln znalazło schronienie tuż za granicą w Polsce. Przekroczyło to początkowe szacunki UNHCR, według których 4 miliony Ukraińców — prawie 10% ludności kraju — zostanie przesiedlonych w wyniku konfliktu. Prawdopodobnie w 2022 roku globalna populacja uchodźców osiągnie nowy rekord, przekraczając 30 milionów osób.

Sytuacja w Ukrainie jest złą wiadomością dla reszty świata, jeżeli chodzi o hazard online i witryny kasynowe takie jak Vulkan Vegas, ponieważ Ukraińcy są mocno związani z tą branżą, a w wyniku przesiedleń nie mają możliwości zarobkowania. Miejmy nadzieję, że wkrótce, najeźdźcy opuszczą terytorium Ukrainy, a sytuacja wróci do normy.

Afganistan

Afganistan nadal jest jednym z głównych krajów pochodzenia uchodźców. Mniej więcej 1 na 10 uchodźców — czyli 2,6 miliona — jest Afgańczykiem, a liczba ta stale się zmieniała w ciągu ostatnich czterech dekad. Ponad 88% uchodźców afgańskich przebywa w sąsiednim Pakistanie i Iranie.

Sudan Południowy

Od grudnia 2013 r. konflikt w rozwijającym się państwie Sudanu Południowego zmusił prawie 4 miliony ludzi do opuszczenia swoich domów — ponad połowa z nich została zmuszona do całkowitego opuszczenia kraju. Około 2,6 miliona Południowosudańczyków żyje w społecznościach przyjmujących za granicą, w tym w Sudanie, Ugandzie, Etiopii, Kenii i Demokratycznej Republice Konga.

Demokratyczna Republika Konga

Podobnie jak Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga pozostaje jednym z największych na świecie „zapomnianych kryzysów”. Liczba wysiedleń z tego kraju jest obecnie największa w Afryce. W 2021 roku odnotowano ponad 864 000 uchodźców kongijskich. Nie obejmuje to ponad 4,5 miliona Kongijczyków przesiedlonych w obrębie własnego kraju z powodu przemocy w regionach Kasai, Tanganika, Ituri i Kivu. W tym wszystkim DRK jest także dużym skupiskiem uchodźców z krajów sąsiednich.

Somalia

Dobra wiadomość jest taka, że liczba uchodźców somalijskich na świecie od kilku lat powoli spada. Na koniec 2017 roku było ich ponad 986 000. Teraz, pod koniec 2020 roku, szacuje się, że będzie ich 790 000. Podobnie jak inne kraje Rogu Afryki, Somalia jest nękana przez susze i inne skutki zmian klimatycznych. W latach 2016-2018 cztery kolejne pory deszczowe poniżej średniej doprowadziły do nieurodzaju, śmierci zwierząt hodowlanych i utraty majątku. 25-letni konflikt zbrojny pogłębił ten problem. Wielu somalijskich uchodźców uznało Etiopię, Kenię, a nawet Jemen za bezpieczniejsze alternatywy.

Republika Środkowoafrykańska

Od końca 2012 r. ludność Republiki Środkowoafrykańskiej doświadczyła aktów przemocy na tle religijnym, w wyniku których przesiedlono ponad 1 milion osób. W grudniu 2021 r. liczba ta wyniesie ponad 713 000 uchodźców, co oznacza wzrost o ponad 100 000 w porównaniu z rokiem 2020. Ta eskalacja przemocy (trwająca od uzyskania przez RCA niepodległości od Francji w 1960 roku) sprawiła, że życie w kraju — a także praca organizacji humanitarnych staje się coraz bardziej niebezpieczna dla obywateli.

Erytrea

Ponad 10% ludności Erytrei tj. 492 000 ludzi, żyje obecnie jako uchodźcy z powodu niestabilności społecznej i politycznej oraz przemocy. Trudno jest ocenić potrzeby humanitarne w tym niewielkim kraju Afryki Wschodniej, ponieważ jest to utrudnione między innymi ze względu na ogromną przestępczość i brak organizacji, które mogłoby się tam udać.

Mjanma

Od 25 sierpnia 2017 r. ponad 1,1 mln uchodźców Rohingya uciekło przed przemocą w Birmie. Wielu z bezpaństwowców Rohingya znalazło się w znanym jako największym na świecie obozie dla uchodźców w Koks Badźar w Bangladeszu.

Wraz z agendami ONZ ponad 130 lokalnych, krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych pomagało rządowi Bangladeszu w dostosowaniu się do tego napływu. Bezpieczeństwo i ochrona pozostają poważnym problemem dla Rohingya mieszkających w Koks Badźar, zwłaszcza z uwagi na pandemię COVID-19 (która dotarła do tego kraju latem).

Podsumowanie

Problem uchodźców był obecny od zawsze, ponieważ ze względu na rozwój najbardziej „cywilizowanych” krajów, te słabiej rozwinięte, odczuwają większe braki ekonomiczne jeszcze bardziej, niż miało to miejsce w przeszłości. Aktualnie najbardziej dramatyczna sytuacja jest bez wątpienia w Syrii i w Ukrainie, na którą napadli rosyjscy najeźdźcy. Wiele milionów ludzi już opuściło ten kraj, uciekając między innymi do Polski, Niemiec czy Czech.

Miejmy nadzieje, że rządy europejskich krajów, mają przygotowane mechanizmy, które będą w stanie szybko przystosować się do dramatycznej sytuacji na świecie związanej z masowymi przesiedleniami.

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.